Úvod > Zdraví > Články > Vegetariánský životní styl > Stravovací zvyklosti pro kojence a malé děti

Jaké jsou pro děti nejlepší stravovací zvyklosti?

Děti mají menší žaludky než dospělí a vyšší potřebu živin na jednotku hmotnosti. Proto strava, která je vhodná pro dospělé, může být nedostatečná pro malé děti.

Děti do tří let mohou pojmout v každém jídle pouze 200-300 ml potravin a nízkokalorická strava s vysokým obsahem vlákniny zvýšuje jejich neschopnost vstřebat živiny, které potřebují. Rodiče by se měli vyhnout zavedení omezujících stravovacích režimů, a místo toho se posunout k vysoce energetické stravě za účelem udržení normálního vývoje jejich dětí. Heslem je rozmanitost, protože stravy sestávající se s jedinného rostliného druhu, jako je například strava výlučně sestavená jen z ovoce, nebudou poskytovat dětem dostatečné množství živin, které potřebují pro normální vývoj.

Kojenci a mléko

Nejlepší jídlo pro kojence je mateřské mléko. Pokud lze, vyhněte se nahrazování mateřského mléka za mléko ostatních zvířat, protože složení mléka se druh od druhu liší. Lidské děti jsou stvořeny k pití mateřského mléka, přirozené kojení na poptávku dítěte je tedy nejlepší v uspokojování potřeb dětí. Pokud toto není možné, zajistěte, aby děti konzumovali dostatečné množství v každém jídle, tak jak to určuje jejich věk. Složení mateřského mléka se také liší podle stravy matky, ale je možné říci, že dobrá, vydatná a zdravotně nezávadná strava udělá dobré, vydatné a zdravotně nezávadné mléko.i Celkově obsahuje mateřské mléko vegetariánů méně škodlivých látek a přísad, než mléko všežravců a bylo zjištěno, že vegetariánské dítě může prospívat, pokud je dbáno na doplňování železa, vitaminu B12 a vitaminu D.

Při přechodu z kojení na tuhou stravu je nutné se vyhnout restriktivním dietám, které praktikují určité skupiny, jako jsou , a . Tyto diety se obvykle skládají z několika málo obilovin, zeleniny a ovoce jako příměs do mléka vyrobeného z obilovin. Trpí často nedostatkem kalorií, bílkovin a mnoha minerálních látek a vitaminů, zejména vitaminu D a B12. Takové stravy vedou k četným hospitalizacím kvůli podvýživě a byly odpovědné za smrt několika dětí.ii,iii,iv

Výběr potravin pro vaše děti

Některé obiloviny, jako je například kukuřice, se při vaření zvětší na objemu až šestkrát, pokud je dělaná jako kaše, a tím se výrazně snižuje energetický obsah na jednotku objemu. Vzhledem k tomu, že kaše všeobecně nedodávají dostatek energie pro malé děti, je doporučován zvýšený příjem obilovin, ořechových másel, avokád, pomazánek ze sušeného ovoce a luštěnin. Omezte u vašeho dítěte příjem ovoce, zeleniny a kaší.v,vi,vii

Ořechová másla jako například mandlové, para, kešu, arašídové, pekanové, z vlašských ořechů nebo sezamovo-cizrnové máslo, jsou vhodná pro batolata, zatímco avokádo může být servírováno dokonce kojencům.viii Avokádo je bohatým zdrojem řady živin včetně mědi, draslíku a . Pokud jde o obsah tuku, avokádo také dodává více energie na jednotku hmotnosti než ostatní ovoce.

Vyberte kombinace obilovin a luštěnin nebo ořechů a semen, které splnují požadavky na pro děti. Kromě toho by měly odstavené děti dostávat sojové mléko nebo ořechové mléko obohacené o vitamin D a B12, zejména když je omezen jejich pobyt na slunci. Bylo prokázáno, že veganská strava podporuje normální růst a vývoj.ix V následující tabulce je uveden stravovací plán pro malé veganské děti.

Skupina jídelPrůměrná velikost dávkyPočet servírování za denPočet servírování za denPočet servírování za den
6m - 1rok1 - 4roky4 - 6let
Chléb1 krajíc134
Obiloviny (obohacené)1-5 lžic1/2 (jemně mleté)12
Tuky1 lžička034
Ovoce:
Citrusové1/4 - 1/2 šálku02 (vymačkané)3
Ostatní2-6 lžic3 (pyré)2 (nasekané)3
Bílkovinné potraviny1-6 lžic2 (vařené a proseté)3 (nasekané)3
Zelenina:
Zelenolistá nebo hluboce žlutá1/4 - 1/2 šálku1/4 (vařená a pyré)1/2 (nasekaná)1
Ostatní 1/2 (vařená a pyré)1 (nasekaná)1
Sójové mléko (obohacené)1 šálek333
Ostatní:
Pivovarské kvasnice1 lžíce011
Melasa1 lžíce011
Obilné klíčky1 lžíce0volitelněvolitelně

Tento stravovací plán pro veganské děti dodává dostatečné množství živin pro splnění potřeb dětí ve vývinu a může být podstatně zvýšen liberálnějšími porcemi.

Obiloviny:Zahrnuje komerční varinaty snídaňových cereálií a obohacená rýže, jáhly, makaróny, hnědá rýže, obilná zrna, ovesné vločky a granola.
Ostatní ovoce:Zahrnuje avokádo, jablko, broskev, banán, hruška, bobule, grepy, stejně tak sušené pomazánky ze sušeného ovoce (broskve, meruňky, rozinky, fíky).
Bílkovinné potraviny:Zahrnuje ořechy, ořechová másla, arašídové máslo, luštěniny, miso, semínková másla a tofu. Ořechy a semínka by měla být pro batolata rozemletá.
Zelenolistá nebo hluboce žlutá zelenina:Zahrnuje mrkve, zelené papriky, brokolici, špenát, čekanka listová a kadeřávek.

Jak se zvyšuje kapacita žaludku, může se postupně přecházet na stravovací návyky dospělých. Děti předškolního věku by měly stále dostávat větší porce energeticky bohatých potravin a potravin s vysokým obsahem vápníku, zinku, železa a doplňky s vitaminem D a B12.xi Dále je důležité zajistit dobrý mix rostlinných zdrojů bílkovin. Celistvá strava zahrnující luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, ovoce a zeleninu (včetně listové odrůdy), spolu s obohaceným sojovým mlékem budou děti plné zdraví. Pokud byly v rodině přijaty zdravé postupy celistvého stravování a byla věnována péče v poskytování zvláštních potřeb mladším dětem, pak není důvod k obavám. Navíc není nutné vařit samostatné jídlo pro mladší děti, ale pouze zajitit, aby relativní porce, které děti dostanou byly přizpůsobeny jejich potřebám.

Rodiče mají tendenci nutit své stravovací návyky svým dětem a můžou trvat na tom, aby dítě jedlo více zeleniny a ovoce, než je ořechů, obilovin a luštěnin, které děti k růstu potřebují. Kromě toho mají děti přirozený sklon konzumovat více energeticky bohatých potravin a od toho bychom je neměli odrazovat, pokud to nevede k vyloučení jiných základních potravin.

Zdravé stravovací návyky by měly být vybudovány co nejdříve. Pokud mají rodiče obavy o zdraví a blaho svých veganských dětí, neměli by přijmout postoj “Dělej si, co chceš”. Je však take důležité, aby byla zachována flexibilita a aby se rodiče vyhnuli extrémům. Jídlo by mělo být potěšením, nikoliv břemenem a mělo by být něčím, na co se těšíme. U stolu by měla vládnout pohodová atmosféra, která přispívá k dobrému trávení a děti by se neměly cítit pod tlakem, protože jejich rodiče mají pevné nebo fanatické názory na výživu.

Studie britských veganských dětí ukázala, že jejich průměrný energetický příjem byl nižší než je doporučená denní dávka (DDD, RDA) pro britské děti obecně, zejména ve dvou až čtyřleté věkové skupině. Ale to není neobvyklé, protože mnoho nevegetarianských dětí také nesplňují DDD (RDA). Průměrná hustota živin však byla u veganské stravy vyšší pro většinu živin s vyjímkou vápníku a tuku, v porovnání s průměrnou stravou ve Velké Británii.

Veganské děti mají sklon být lehčí než je průměr, ale mají průměrné hodnoty z hlediska tvorby krve, rozvoje vzdělání a tělesného vývoje. Veganská strava má špatnou pověst kvůli některým nevhodným stravám, ale vhodná veganská strava produkuje zdravé děti. Navíc neexistuje žádný důkaz, že by byly intelektuální či fyzické funkce nepříznivě ovlivněny dobře naplánovanou veganskou stravou.xii

Jak je to s mladistvým a mladým dospělým?

Dospívající děti potřebují více energie, bílkovin, vápníku, fosforu, železa, zinku a vitaminu A, kvůli rychlému růstu v této fázi. Kromě stravování s vysokým podílem bílkovin a energetických potřeb je nutné zajistit, aby strava obsahovala zelenou listovou zeleninu či jiné potraviny bohaté na vápník. Pro tuto fázi se také doporučuje doplňování vitaminu B12 a zinku.

 


i. J. Hergenrather, G. Hlady, E. Savage, and B. Wallace, “Pollutants in breast milk of vegetarians,” New England Journal of Medicine 309 (1981): 792.

ii. Dwyer and Jacobs, “Vegetarian children: appropriate and inappropriate diets,” American Journal of Clinical Nutrition 48 (1988): 811-818.

iii. J. Drakeford, J. Milton, and P. Ward, “Nutritional rickets in Rastafarian children” British Medical Journal 285 (1982): 1242-1243.

iv. P. Dagnelli and I. Van Staveren, “Food consumption, growth and development of Dutch children fed on alternative diets,” American Journal of Clinical Nutrition 48 (1988): 819-821.

v. Dwyer and Jacobs, “Vegetarian children: appropriate and inappropriate diets,” American Journal of Clinical Nutrition 48 (1988): 811-818.

vi. D. Truesdell, “Feeding the vegan infant and child,” Journal of the American Dietetic Association 85 (1985): 837-840.

vii. J. Robson, “Zen microbiotic problems in infancy,” Pediatrics 53 (1974): 326-329.

viii. D. Truesdell, “Feeding the vegan infant and child,” Journal of the American Dietetic Association 85 (1985): 837-840.

ix. T. Sanders, “Growth and development of British vegan children,” American Journal of Clinical Nutrition 48 (1988): 822-825.

x D. Truesdell, “Feeding the vegan infant and child,” Journal of the American Dietetic Association 85 (1985): 837-840.

xi. U. Register, L. Sommenberg, and I. Vyhmeister, “Safe vegetarian diets for children,” Pediatric Clinics of North America 24 (1977): 203-210.

xii. T. Sanders, “Growth and development of British vegan children,” American Journal of Clinical Nutrition 48 (1988): 822-825.


Autor:

Prof. Walter Veith, Ph.D. – Doktor zoologie, je uznávaný autor, vědec a lektor z Jihoafrické university v Kapském městě. Oblast výzkumu profesora Veitha je výživová fyziologie soustředěná na účinek moderního chovu zvířat na výskyt nemocí u lidí. Jeho objevy jsou dostupné online prostřednictvím Amazing Discoveries. Napsal několik knih a je autorem mnohých video-prezentací na témata: archeologie, biologie, kreacionizmus, historie a biblická proroctví. V současnosti působí jako kazatel Církve adventistů sedmého dne v Transvaalském sdružení v JAR.
(Originál publikován 13.května 2009)

Další články ze série: Vegetariánský životní styl 

Kombinace náboženské doktríny a principu rovnováhy jin–jang aplikovaná na zdraví. Přívrženci praktikují na zdraví zaměřený životní styl na bázi mysticismu a vegetariánství.
Lidé afrického původu, kteří věří, že jsou potomky Izraelitů. Praktikují striktní veganskou raw stravu.
Ti kteří následují hnutí Rastafari, nové hnutí, které tvrdí, že pozdější Etipský císař Haile Selassie je inkarnací Boha. Vegetariánská strava je pro tuto Rasta kutluru běžná.
Také znám jako vitamin B2, živina, která hraje důležitou roli v metabolismu.
Také znám jako vitamin B2, živina, která hraje důležitou roli v metabolismu.
Osoba, která se snaží nezahrnovat do své stravy žádné živočišné produkty. Dobře plánované veganství je velmi zdravým a uspokojujícím životním stylem.

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Navigace

Nejnovější
Nejnovější příspěvky
Nejnovější videa
Přednáškové akce
Sledujte nás na Facebooku
Zdraví
Články
NEWSTART - Osm zákonů zdraví
Alkohol pod lupou
Excitotoxiny
Káva
Kontroverzní mléko
Maso a Bible
Rafinované potraviny
Vegetariánský životní styl
Videa
Život v celé své kráse
Pokrm k zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
prof. John Scharffenberg v Brně
Klub zdraví
Zdravý talíř
Recepty
Snídaně
Polévky
Obědy
Dezerty
Pomocníci
Užitečné grafy a tabulky
Bible a víra
Články
Je Bible pravdivá?
Pochopení Bible
Kdo je Ježíš?
Desatero přikázání
Původ zla
Boží plán na odstranění hříchu
Příběh evangelia
Křesťanský život
Duchovní dary
Den odpočinku
Náboženské směry
Uctívání slunce
Babylonské náboženství
Pohanství a katolicismus
Pokřtěné pohanské svátky
Sionismus
Druhý příchod Ježíše Krista
Milénium pokoje
Co se děje po smrti?
Videa
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Cyklus biblických zamyšlení
Ellen Whiteová a její kritici
Exodus a Archeologie
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
List Židům - Podstata a stín
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Nepřátelství
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
K zamyšlení
Pochopte souvislosti světových událostí
Poznat Boha
Sedmý den
Totální Útok
Tváře milosti
Úplná proměna
Události posledních dní
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Zjevení pro dnešek
Živý oheň (Věčné evangelium)
Životní příběhy
Bible Online
Koupit Bibli
Biblické lekce
Evoluce vs Stvoření
Články
Podstata sporu
Zapsáno v kamenech
Fosilní záznam
Od stvoření k obnově
Původ života a rozmanitosti
Videa
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
K zamyšlení
Nebezpečí hudby, filmů a her
Duchovní hudba
Články
Filmový a herní průmysl
Hudební průmysl
Videa
Proroctví a světové události
Články
7 posledních ran
Identifikace Antikrista
Vpřed k Nedělnímu zákonu
Videa
Co nového profesore?
Zprávy ze světa
Papežství naplňuje proroctví
Reformace
Velký spor věků
Články
Reformace
Příběhy reformace
Katolické koncily
Videa
Oživení reformace
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Kořeny víry
Strážci pravdy
Putování reformací
Láska a partnerství
Články
Videa
A žili šťastně...
A šťastně žijí dodnes...
Manželství
Knihy ZDARMA
Videa
Přehled videí
Nejnovější videa
Seznamy videí
Série přednášek
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Co nového profesore?
Cyklus biblických zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
Ellen Whiteová a její kritici
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Klub zdraví
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
Oživení reformace
Papežství naplňuje proroctví
Pochopte souvislosti světových událostí
Pokrm k zamyšlení
Poznat Boha
prof. John Scharffenberg v Brně
Putování reformací
Sedmý den
Strážci pravdy
Totální Útok
Tváře milosti
Události posledních dní
Úplná proměna
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
Zjevení pro dnešek
Zprávy ze světa
Životní příběhy
Život v celé své kráse
Živý oheň (Věčné evangelium)
Audio
Přednáškové akce
Info

Nejnovější videa

Translate »