Přestože vědci nedokázali potvrdit přímou spojitost mezi násilnými zločinci a násilnými videohrami, studie ukázaly, že ti mladí lidé, kteří se s největší pravděpodobností dostanou do problémů ve škole a s největší pravděpodobností budou trápit i další studenty, s největší pravděpodobností hrají i videohry. Projevy tohoto násilí mohou nastat také doma.
Na následujícím videu hovoří soudce Jamese Burge o případu mladého 16letého muže, který střílel na své rodiče – zabil matku a vážně zranil svého otce – poté, co mu zabavili herní konzoli s násilnou hrou Halo 3:
Americká psychologická asociace vydala v srpnu 2005 stanovisko o násilí ve videohrách a interaktivních médiích a uvedla, že „pachatelé jsou nepotrestáni v 73% všech násilných scén a tím učí, že násilí je účinným prostředkem k řešení konfliktů“.(1)
Hudba i televize mají silný vliv na naší mysl a mohou vyvolat stav podobný hypnóze. Videohry se neliší. Ve skutečnosti, hry pravděpodobně ještě více ovlivňují chování jedince.
Sledováním násilného televizního pořadu nebo poslechem hudby plné hněvu, dovolujeme těmto podnětům vstupovat do našeho mozku, ale ve skutečnosti násilí nekonáme. Videohry však přímo vyzývají hráče k tomu, aby se aktivním způsobem podíleli na násilném chování prostřednictvím své herní postavy.
Měli bychom si vždy dávat pozor na to, čemu dovolíme vstupovat do našeho mozku. A musíme být obzvláště opatrní, když se účastníme činností, které nás vedou k tomu, abychom jednali v rozporu s Božími zásadami.
Bůh nás zachránil a povolal, abychom žili dobrým životem: Pojďme tedy, z lásky k Bohu a vděčnosti za dílo záchrany, následovat moudrá slova apoštola Pavla:
„Bůh nás zachránil a povolal svatým povoláním ne podle našich skutků, nýbrž podle vlastního předsevzetí a podle milosti, kterou nám daroval v Kristu Ježíši před věčnými časy.“ (2 Timoteovi 1:9)
Nechť tedy z lásky k Bohu a z vděčnosti za Kristovo spasení konáme podle moudrých slov apoštola Pavla:
„Konečně, bratři, přemýšlejte o všem tom, co je pravdivé, ušlechtilé, spravedlivé, čisté, milé, co má dobrou pověst, jestli je nějaká ctnost a jestli je nějaká chvála.“ (Filipským 4:8)
Zdroje:
(1) Lawrence Kutner, Cheryl K. Olson, “Violence and Video Games, The Star (April 28, 2008).
Komentujte