Úvod > Přednáškové akce > prof. John Scharffenberg v Brně

Srdečně Vás zveme na přednášky prof. Johna Scharffenberga, MD, MPH, 95 letého odborníka v oblasti prevence civilizačních onemocnění a zdravého životního stylu:

prof. John Scharffenberg v Brně:

 

ZÁZNAMY ZDARMA:

Upozornění: Tyto přednášky, které jsou k dispozici zdarma, vám můžeme nabízet pouze díky finanční podpoře diváků jako jsi ty. Prosíme, podpořte nás a pomozte tak této sloužící organizaci, aby i nadále mohly být k dispozici takovéto přednášky.

 

Plakat ke stažení v PDF

KDY:

SOBOTA 18. KVĚTNA 2019:
16.00
Dlouhověkost aneb jak být zdravý ve vysokém věku (prevence civilizačních nemocí, 7 rizikových faktorů, nasycené tuky, veg. strava)

NEDĚLE 19. KVĚTNA 2019:
16.00 – Výhody a nevýhody vegetariánské stravy
17.30 – Přestávka
17.45 – Jak snížit riziko rakoviny

Po skončení přednášky následuje blok otázek a odpovědí.

KDE:

Sborový dům CASD – Brno, Olomoucká 43

Z angličtiny tlumočí: Eva Havelková

VSTUP ZDARMA

Hlídání dětí zajištěno – pro malé je k dispozici místnost pro matky s dětmi a pro starší zajištěno hlídání.

Upozornění: Tyto přednášky, které jsou k dispozici zdarma, vám můžeme nabízet pouze díky finanční podpoře diváků jako jsi ty. Prosíme, podpořte nás a pomozte tak této sloužící organizaci, aby i nadále mohly být k dispozici takovéto přednášky.

 

O profesoru Johnu Scharffenbergovi:

Profesor John A. Scharffenberg MD, MPH, je emeritním profesorem Univerzity Loma Linda v Kalifornii a je odborníkem v oblasti preventivní medicíny a výživy.

Ačkoliv dosáhl v minulém roce věku 95 let, je stále inspirací životní vitality a dobré pohody. Cestuje po celém světě a přednáší o prevenci civilizačních nemocí.

Narodil se v Šanghaji v roce 1923, kde jeho rodiče pracovali jako misionáři.  V osmnácti letech se přestěhoval do USA. Po studiu preventivní medicíny získal v roce 1956 doktorát v oblasti výživy na Harvardské Univerzitě, kde se věnoval výzkumu cholesterolu a aterosklerózy.

Jako profesor Univerzity v Loma Lindě byl hlavním školitelem lékařů v oblasti primární prevence. Působil také několik let jako tajemník pro klinickou výživu Národní obrany v Marylandu. Stále udržuje kontakty a vyměňuje si zkušenosti s některými představiteli odborných amerických společnosti (pro kardiovaskulární onemocnění, rakovinu, výživu a dalších).

Stal se uznávaným odborníkem a průkopníkem dodnes stále úspěšně používaných vzdělávacích programů pro veřejnost. Jedná se např. o programy snižování nadváhy, prevence onkologických onemocnění, prevence srdečně-cévních onemocnění.

Je také autorem několika publikací o vlivu výživy na civilizační onemocnění a známým přednášejícím nejen v USA, ale také ve světě.

V minulých letech trávil vždy asi 4 – 5 měsíců na cestách po východní Evropě, kde se věnoval přednáškové činnosti. V roce 2016 měl na Slovensku a v České Republice za 138 dní asi 173 veřejných vystoupení.

V roce 2018 si připravil přednášky pro školy na Slovensku, podle nejnovějších lékařských studií a aktuálních zdravotních statistických údajů pro Slovenskou republiku, na téma „Co lidem na Slovensku zkracuje život a snižuje kvalitu života“. Jednu z jeho přednášek na škole natáčela slovenská televize Markíza.

V říjnu 2018 měl několik přednášek pro širokou veřejnost na severní Moravě a v Ostravě přednášel na Lékařské fakultě Ostravské univerzity pro studenty oborů “Ochrana veřejného zdraví“ a “Nutriční terapeut“ i na Vysoké škole báňské pro studenty oboru bio-medicínský technik. Profesor John Scharffenberg také sloužil dopoledním kázáním a odpoledními zdravotními přednáškami po tři soboty ve sborech CASD na Moravě.

John  patří k Adventistům sedmého dne z Loma Lindy, což je skupina  popsaná v knize “Modré zóny” a patří do pěti míst na naší planetě, kde se lidé ve zdraví dožívají nejvyššího věku. Knihu napsal Dan Buttner, stálý spolupracovník National Geografic. Od roku 2000 se týmy vědců – lékařů, antropologů a sociologů – zajímají o způsob života lidí na těchto 5 místech planety. John mnoho těchto dlouhověkých lidí z Loma Lindy osobně zná. On sám je zajímavým důkazem vlivu životního stylu na naše zdraví. Ve svých 95 letech je vitální, má všechny své zuby a jen 2 kazy. Je duševně v dobré kondici a neustále se věnuje přednáškové činnosti a svému vzdělávání.

 

Článek

Johnu Scharffenbergovi bude v prosinci 96 let, ale nikdy byste to do něj neřekli. Stojí rovně a zpříma, srší aktivitou, a v jeho krocích je znát svižnost. Jeho mysl je bystrá, denně cvičí, sám se vozí na jednání, a když zavtipkuje nebo vtip slyší, mile se usmívá. Při prvním setkání se mnoho lidí mylně domnívá, že jeho 70 letý syn je jeho bratrem.

John Scharffenberg, 95, a jeho syn Robert, 70, se oba pohybují v medicínské profesi, podobně se stravují a do svého denního režimu zařazují pohyb. Tato fotografie byla pořízena těsně předtím, než John ve svém sboru krátce promluvil ohledně nových poznatků ukazujících, že ženy užívající léky na snížení cholesterolu měly často vyšší úmrtnost než ty, které žádné léky nedostaly.

Jelikož je lékařem preventivní medicíny, jeho život je přeplněn vzděláváním ohledně výživy a zdravého životního stylu. Scharffenberg se narodil 15. prosince 1923 v Shanghai rodičům misionářům, Williamovi a Katharyn, kde přišel na dvě věci: zdálo se, že lékaři v Číně mají na lidi větší vliv než duchovní, a zadruhé, renomovaný a známý chirurg, který odstraňoval zvětšenou štítnou žlázu stovkám Číňanů, donutil Scharffenberga, aby si ve svých 12 letech pomyslel, „To je celkem hloupé řešení… proč těm lidem prostě nedá jód jako prevenci?“

Ve věku 16 let se se svou rodinou přestěhoval do Spojených států, kde studoval přípravu na medicínu a medicínu samotnou. Na univerzitě Loma Linda graduoval v roce 1948 a poté pokračoval na Harvardu, kde studoval výživu a v roce 1956 graduoval v oboru Veřejné zdraví.

Mezi studiem na Loma Lindě a Harvardu cestovali se svou manželkou Carmen do Číny jako misionáři Adventistů Sedmého Dne. U moci byl Mao Tse-tung a rozmáhal se komunismus, takže je církev nakonec poslala do Korei. Jelikož o rok později přišla Korejská válka, vrátili se do Států a Scharffenberg začal na Loma Lindské lékařské univerzitě pracovat jako učitel. Později se stal profesorem výživy na univerzitní “Škole veřejného zdraví”.

Se zaměřením na dobré stravování Scharffenberg vytvořil sedm nových kurzů o výživě, jako je kurz pro kontrolu váhy a srdečního tepu (kde se odebírá krev a měří srdeční tlak, vyplní se dotazník, a zjistí se tak pravděpodobnost infarktu).

Byl prvním člověkem, který veřejnosti představil program prevence rakoviny, program původně kritizovaný jinými lékaři, kteří jej pranýřovali za tvrzení, že rakovině lze předejít například pomocí stravování. Řekl, že kritika pokračovala několik měsíců, až dokud jedno z velkých center pro rakovinu v zemi nezačalo s podobným programem.

Protože pracoval tvrdě a dlouhé hodiny, Carmen začala o Loma Lindě mluvit spíše jako o škole smrti, než jako o škole zdraví, a tak Scharffenberg po šesti letech rezignoval. To bylo v roce 1975, a jejich cílem byl tehdy North Folk.

Život v horské oblasti

„Chtěli jsme žít na tom nejlepším místě, a hory nebyly drahé. Žil zde můj kamarád, Lonnie Cornwell, dozorčí rady v Madeře, a prodal mi za 28 000 USD 26 akrů u okraje Sierrského národního lesa.“

Ideální místo pro život – možná – ten ale nebyl tak lehký, jak si mysleli.

„Když jsme se dostali do North Folku, skoro jsme umřeli hlady, protože jsem nemohl najít žádnou práci. Ve zdravotnickém vzdělávání nevyděláte moc peněz a rozhodně se neproslavíte. Pamatujte, že jsem nebyl obvyklým lékařem, ale vyučoval jsem o zdraví,“ řekl Scharffenberg.

Zanedlouho Scharffenberg dostal práci na čtyři dny v týdny v Bakersfieldu v Komunitní nemocnici San Joaquina, kde založil oddělení zdravotního vzdělávání. Protože nebyl spokojený se způsobem, jakým byla nemocnice vedena, stal se členem rady a přemluvil ostatní členy, aby nemocnici prodali a peníze použili pro preventivní programy. Nemocnice se prodala za 30 milionů dolarů, načež se tyto prostředky využily k vytvoření nadace – Vzdělávací centrum Pacific Health – které i dnes nadále poskytuje zdravotní vzdělání poskytováním materiálů, workshopů, seminářů a přednášek.

Dalším zajímavým bodem jeho pozoruhodné kariéry byla jeho práce na oddělení tuberkulózy. „Jako zdravotnický úředník v San Bernardinském oddělení zdraví, jsem se stal expertem pro kontrolu tuberkulózy. Nejen že jsem tuto nemoc léčil, ale pracoval jsem na prevenci, která byla tak úspěšná, že jsme oddělení museli zavřít, jelikož zde nezbyli žádní pacienti.

Převedení teorie do praxe

„Praktikuji to, co učím, což je důvod, proč jsem tak starý,“ směje se. „A musím přiznat, že cvičení je důležitější, než výživa.“

V posledních sedmi letech pravidelně na čtyři nebo pět měsíců cestuje do východní Evropy. Jeho návštěva v roce 2016, kdy se pohyboval převážně v Česku a Slovensku, trvala 138 dní, během kterých měl neuvěřitelných 173 veřejných vystoupení. Okolo svého pozemku v North Folku seká dříví na podpal, a jednoho roku ve své zahradě zasadil 3000 rostlinek jahod, což je podle něj nejlepší způsob, jak si získat přátele, protože: „kdo nemiluje jahody?“

Když přijde na výživu, tento doktor (vegetarián) jí dvakrát denně jídla připravená z nezpracovaných surovin, ráno a na oběd, bez nějakých svačinek nebo večerního jídla, což věří, že je nejlepší metodou pro kontrolu váhy.

„Mezi dojedením jednoho jídla a začátkem dalšího jídla by mělo být pět až šest hodin. Jídlo by mělo být strávené dříve, než ulehneme do postele, ale většina lidí jde spát s plným žaludkem. Pro žaludek je velmi těžké pracovat tolik hodin. Pokud jíte večerní jídlo, mělo by být lehké a měli byste ho sníst několik hodin před odchodem do postele.“

Scharffenberg neoblomně věří, že největším problémem, kterému dnešní Amerika čelí, jsou nafukující se pasy obyvatel, což přináší všechna možná zdravotní rizika. Obvod pasu totiž indikuje, kolik tuku obklopuje orgány, a tento tuk způsobuje vysoký tlak, cukrovku a rakovinu prsu. Scharffenberg navrhuje několik rozumných principů: přestaňte svačit (žádné jídlo mezi hlavními jídly); dejte si za cíl zhubnout v příštích třech měsících 5% vaší váhy; a cvičte, aby se vám zúžil obvod pasu.

Stejné riziko srdečních chorob se týká i rakoviny. Je třeba se vyhýbat sedmi věcem, a to tabáku, alkoholu, nadváze, neaktivitě, zpracovanému masu a cukru (jezte více ovoce a zeleniny), vysokému tlaku a cholesterolu.

Život podle těchto principů Scharffenberga udržuje mladšího, než je jeho skutečný věk, mentálně bystrého a fyzicky mnohem silnějšího, než by člověk čekal.

Vzhled někdy klame

Scharffenberg si nemůže pomoct a musí se smát při vyprávění o incidentu, který se mu stal ve Washingtonu D.C., kam dorazil na lékařské setkání. Tehdy mu bylo 62.

„Rozhodl jsem se zůstat v hostelu pro mladé v horší části města, protože to bylo levnější, než zůstat v hotelu, místo 97 USD za noc se tam platilo 20 USD. Byl tam mladý, malý Afroameričan s tlustým krkem, který do mě jako wrestler vrazil na chodníku, popadl mě za kabát a strčil do mě. Jak jsem spadl, chytil mě za nohy, táhl mě do nedaleké uličky a snažil se, abych se praštil hlavou o zeď a odpadnul.

Myslel si, že jsem příliš starý na to, abych se s ním bil, ale byl jsem schopný se na něj dostat. Hádám, že jsem byl lepší zápasník. Potom zavolal na své dva kamarády a já si pomyslel, že tři na jednoho vůbec není fér. Jeden mi z kapsy od kabátu sebral lístek na letadlo a já si ho vzal zpátky se slovy, „to nebudeš potřebovat.“

Nakonec Scharffenberg řekl, že byl schopný uniknout bez zranění, jen lehce dotlučený, s rozbitými brýlemi a ukradeným kabátem. Tu noc strávil prohledáváním barů, kde se snažil najít tyto tři muže, nicméně neúspěšně.

Rodina

Scharffenbergerovi starší bratři jedli správně, ale necvičili. Jeden zemřel ve věku 82 let, druhý ve věku 85 let (10 let před svou smrtí nebyl schopný správně mentálně fungovat nebo řídit auto). Carmen zemřela před pěti lety. Jeho dcera, Eloyce Mundallová, je zdravotní sestrou ve státě Washington, a jeho syn Robert je rodinným lékařem v Corcoranské věznici.

„Jsem velice šťastný,“ řekl Robert se stejným charakteristickým chichotáním, jako jeho otec. „Většina mužů mého věku už ani nemá otce. Ten můj chodí, nešourá se, nepotřebuje hůl…a navíc je to dobrý táta.“

Robert dodal, že jde v otcových šlépějích nejen proto, že se pohybuje v lékařské profesi, ale také proto, že je na podobné stravě jakožto běžec. Na svých posledních třech 5km závodech doběhl jako třetí ze své věkové kategorie.

Scharffenberg připustil, že mu ve věku 85 let trochu narostl tlak, takže momentálně bere nejnižší dávku (2,5 mg) Lisinoprilu. Jediná další pilulka, kterou užívá, je vitamín D.

Po čtyř dekádách v horské oblasti se vrátil do Jižní Kalifornie. Kde plánuje nabízet zdravotní výuku pro veřejnost v komunitních programech, podobnou, jako bylo Health Faire, konané v Oakhurst Community Center. Jeho lekce budou zahrnovat témata, jako jsou srdeční choroby, rakovina, udržování váhy, osteoporóza a ochrana mozkových funkcí. Pro Scharffenberga je vzrušující vidět, jak se někteří z těch, které vyučoval, sami stávají zdravotními učiteli.

Ohledně svého blížícího se 96. roku říká:

„Myslím, že trochu zpomaluji, ale budu nadále dělat, co miluji… vyučovat veřejnost o výživě. Mé principy se za ty roky příliš nezměnily. Jím ve správný čas, nesvačím. Jím různá přirozená, nezpracovaná jídla v množstvích ideálních pro mou váhu, a cvičím. To dělám. A takto budu žít i dál.“

Vynálezce Thomas Edison (1847-1931) jednou řekl:

„Doktor budoucnosti nebude předepisovat léky, ale bude se o své pacienty zajímat v lidském měřítku, bude jej zajímat správná strava a příčina a prevence nemoci.“

Tento citát Scharffenberga vystihuje do puntíku.

Zdroj článku: www.sierrastar.com

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Navigace

Nejnovější
Nejnovější příspěvky
Nejnovější videa
Přednáškové akce
Sledujte nás na Facebooku
Zdraví
Články
NEWSTART - Osm zákonů zdraví
Alkohol pod lupou
Excitotoxiny
Káva
Kontroverzní mléko
Maso a Bible
Rafinované potraviny
Vegetariánský životní styl
Videa
Život v celé své kráse
Pokrm k zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
prof. John Scharffenberg v Brně
Klub zdraví
Zdravý talíř
Recepty
Snídaně
Polévky
Obědy
Dezerty
Pomocníci
Užitečné grafy a tabulky
Bible a víra
Články
Je Bible pravdivá?
Pochopení Bible
Kdo je Ježíš?
Desatero přikázání
Původ zla
Boží plán na odstranění hříchu
Příběh evangelia
Křesťanský život
Duchovní dary
Den odpočinku
Náboženské směry
Uctívání slunce
Babylonské náboženství
Pohanství a katolicismus
Pokřtěné pohanské svátky
Sionismus
Druhý příchod Ježíše Krista
Milénium pokoje
Co se děje po smrti?
Videa
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Cyklus biblických zamyšlení
Ellen Whiteová a její kritici
Exodus a Archeologie
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
List Židům - Podstata a stín
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Nepřátelství
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
K zamyšlení
Pochopte souvislosti světových událostí
Poznat Boha
Sedmý den
Totální Útok
Tváře milosti
Úplná proměna
Události posledních dní
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Zjevení pro dnešek
Živý oheň (Věčné evangelium)
Životní příběhy
Bible Online
Koupit Bibli
Biblické lekce
Evoluce vs Stvoření
Články
Podstata sporu
Zapsáno v kamenech
Fosilní záznam
Od stvoření k obnově
Původ života a rozmanitosti
Videa
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
K zamyšlení
Nebezpečí hudby, filmů a her
Duchovní hudba
Články
Filmový a herní průmysl
Hudební průmysl
Videa
Proroctví a světové události
Články
7 posledních ran
Identifikace Antikrista
Vpřed k Nedělnímu zákonu
Videa
Co nového profesore?
Zprávy ze světa
Papežství naplňuje proroctví
Reformace
Velký spor věků
Články
Reformace
Příběhy reformace
Katolické koncily
Videa
Oživení reformace
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Kořeny víry
Strážci pravdy
Putování reformací
Láska a partnerství
Články
Videa
A žili šťastně...
A šťastně žijí dodnes...
Manželství
Knihy ZDARMA
Videa
Přehled videí
Nejnovější videa
Seznamy videí
Série přednášek
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Co nového profesore?
Cyklus biblických zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
Ellen Whiteová a její kritici
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Klub zdraví
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
Oživení reformace
Papežství naplňuje proroctví
Pochopte souvislosti světových událostí
Pokrm k zamyšlení
Poznat Boha
prof. John Scharffenberg v Brně
Putování reformací
Sedmý den
Strážci pravdy
Totální Útok
Tváře milosti
Události posledních dní
Úplná proměna
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
Zjevení pro dnešek
Zprávy ze světa
Životní příběhy
Život v celé své kráse
Živý oheň (Věčné evangelium)
Audio
Přednáškové akce
Info

Nejnovější videa

Translate »