Úvod > Zdraví > Články > Káva > Drogový problém číslo jedna – Káva

Káva je spojena s četnými zdravotními problémy, ale i nadále zůstává jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě.

Kofein je světově nejpopulárnější stimulant – droga, kterou čtyři z pěti Američanů užívají denně. Většina kofeinu co jíme či pijeme, pochází z kávy.

Spojené státy kupují téměř polovinu světové dodávky kávových bobů. Říká se, že stravovací provoz stojí a padá na dobré pověsti kávy. Každé dopoledne a odpoledne v pracovní den miliony úředníků a továrních dělníků opouští svá pracoviště kvůli “přestávce na kávu” placené zaměstnavatelem.

Většina lidí, kteří jsou závislí na kávě ani nevědí, jak zákeřný je její návykový útok. Dítě či dospělý tak může nevědomky pozřít několik set miligramů kofeinu denně.

Stejně jako drogy, alkohol nebo cigarety, jsou kofeinové nápoje a káva návykové a destruktivní drogy, které každý rok předurčují miliony lidí k ochromujícím a někdy i ke smrtelným nemocem.

Kofeinové abstinenční příznaky

Kofeinové abstinenční příznaky mohou nastat, i když se dopoledne vynechá jen jediný šálek kávy. Mezi tyto příznaky patří bolesti hlavy, podrážděnost, neschopnost efektivně pracovat, nervozita, neklid a letargie. Stálý uživatel kofeinu může občas zažívat silné bolesti hlavy v zadní části krku a mít sklon k rychlému rozhněvání se a nervozitě.

Kofein působí jako stimulant.

Kofein je toxický stimulant. Pro tělo není přirozený. Vyvolává tzv. reakci “bojuj nebo uteč” (orig. fight or flight).

“Je důležité si uvědomit, že kofein v kávě je silná látka. Může stimulovat centrální nervový systém, zvyšuje srdeční tep a celkově zrychluje metabolismus, zvyšuje sekreci žaludečních kyselin a posiluje činnost ledvin a močového měchýře. Je také dobře známý pro svou nepříjemnou schopnost ovlivňovat spánek.”i

Článek dále uvádí, že ve vyšších dávkách může kofein způsobit tzv. “Kávové nervy” – širokou škálu symptomů včetně úzkostí, podráždění, bolestí hlavy, závratí, nevolností a průjmů.ii

Káva může způsobit dočasné zvýšení hladiny cukru v krvi, což je ale následováno poklesem a stimuluje uvolňování adrenalinu, což způsobuje rozdělení tělesné tkáně na cukr a tuk. Vzniká příliš mnoho a hladina cukru v krvi klesne na nízkou úroveň.

Kofein je jed

Kofein, jenž je hlavní chemikálií v kávě, je silný jed. Kapka kofeinu, vpíchnutá injekčně do kůže zvířete vyvolá smrt během několika minut. Mizivě malé množství vstříknuté do mozku způsobí křeče. Množství kofeinu v šálku kávy je poměrně malé, přesto však kávu pijeme kvůli účinku kofeinu, právě jako když kouříme z důvodu účinku nikotinu. Oboje jsou drogy a jsou návykové. Obojí jsou jedy.

Pití kávy a žaludeční vředy

Široká veřejnost se obvykle potýká se srdečními potížemi a vředy v souvislosti s pitím kávy. J.A. Roth a A.C. Ivy jejichž experimenty na kávě jsou slavné, prohlašují toto:

“Kofein způsobuje gastroduodenální vředy u zvířat (vředy dvanáctníku), kterým se kofein podává v obalu ze včelího vosku, aby tak jejich žaludek absorboval kofein nepřetržitě. Kofein také způsobuje stálé změny v cévách zvířat, které jsou podobné změnám, které způsobují dlouhotrvající rozmrzelost, nepřátelství a úzkost.”iii

Káva související se zlomeninou kyčle

Podle nové studie lidé, kteří pijí více než dva šálky kávy nebo čtyři šálky čaje denně, tak mohou zvýšit riziko zlomeniny kyčle ve stáří. Ve studii, publikované v říjnovém čísle American Journal of Epidemiology, může za zlomeniny kyčle, které se vyskytují u starších lidí, jejichž kosti jsou oslabeny, na prvním místě konzumace kofeinu. U starších lidí tato zlomenina často znamená konečný přechod do trvalé péče nebo smrt.

Dr. Douglas P. Kiel z Brown University a jeho kolegové se podívali na to, jaké množství kávy nebo čaje 3170 lidí oznámilo, že vypili za 14 let. Poté se zaměřili na to, kteří z nich měli zlomeninu kyčle, což je znamení, že jejich kosti zkřehly. Zjistili, že těžcí pijani kofeinu měli o 53% větší pravděpodobnost, že utrpí zlomeniny kyčle.

Neplodnost

Snažíte se otěhotnět? Přestaňte pít kofeinové nápoje. U 104 žen, které pily jen jeden šálek kávy s kofeinem denně, byla pravděpodobnost otěhotnění během jakéhokoli daného menstruačního cyklu asi poloviční, než u těch, které pily méně – podle studie, kterou uvedl v roce 1988 Allen Wilcox z Národního institutu přírodně lékařských studií.

Většina studií provedených od té doby také zjistily, že kofein poškozuje plodnost, ale obvykle jen od tří a více šálků kávy denně.

Ale výzkum je jen tak dobrý nebo špatný jako paměť testovaných žen. Například vědci z John Hopkins University zjistili, že u 2500 žen, které se snažily otěhotnět a spotřebovávaly více než 300 mg kofeinu denně, se snížily jejich šance na úspěch v daném měsíci o 17%. Ale tyto výsledky byly založeny na údajích o zkonzumovaném množství kávy a nealkoholických nápojů, na které si ženy dokázaly vzpomenout, třeba i deset let nazpět.

I tak “je to jistě rozumné pro ženy, které se snaží otěhotnět a zejména pro ty, které mají problémy, aby snížily příjem kofeinu”, říká Mark Klebanoff z Národního institutu dětského zdraví a lidského vývoje v Bethesdě, Maryland.

Způsobuje káva rakovinu?

Je stále více důkazů o tom, že pokud se chcete vyhnout některým druhům rakoviny, je moudré, když zanecháte zvyk pití kávy. Vezměme si tyto příklady:

Jedna studie ukázala, že nejen pití kávy je spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny močového měchýře, ale pití nápojů typu Coca-Cola bylo také spojeno s tímto problémem.

Pití kávy zvyšuje riziko vrozených vad.

Pití kávy zvyšuje krevní tlak, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Běžně si lidé myslí, že pití kávy, nealkoholických nápojů a jiných kofeinových nápojů je bezvýznamné zlo, co se týče našeho zdraví. Ale je to tak? Nedokážeme předpovědět jeho vliv na naši mysl, emoce, rozlišování a úsudek. A pak jsou zde škodlivé účinky stimulace srdce a dalších životně důležitých orgánů.

Káva a jiné kofeinové nápoje jsou chudé náhražky vody. Tělo potřebuje tekutiny, ne stimulující drogy. Skoncovat se zvykem pití kávy je relativně snadné pro většinu lidí, pokud se k tomu opravdu rozhodli. Vzhledem k tomu, že kofein je droga méně toxická než alkohol nebo tvrdé drogy, většina konzumentů kávy tak může opustit tento zlozvyk bez vážných obtíží, než jaké zažívají alkoholici a drogově závislí.

Pokud přestáváte s kofeinem, musíte jíst a pít jen to, co nějakým způsobem přispívá jako správná výživa pro tělo. Všechna jídla a nápoje, které neobsahují vitamíny, minerály nebo enzymy by měly být automaticky vyškrtnuty z jídelníčku. Při prolamování zvyku pití kávy určitě pijte hodně vody a čerstvě vymačkané ovocné šťávy.

Jak je rozšířené pití kávy? Průměrný Američan vypije přes 100 litrů kávy ročně, ale možná více podstatný je sám kofein. Káva obsahuje více než 300 chemických látek, kofein je pouze jednou z nich.v

Přečtěte si o kofeinu více.


i. Executive Fitness Newsletter (October 13, 1984).

ii. Tamtéž.

iii. Gastroenterology (November, 1948).

iv. Providence Journal (October 1, 1990).

v. Carol Simontacchi, The Crazy Makers (New York: Tarcher, 2001).

Autor:

Katy Chamberlin – Ráda píše na témata zdraví a zdravý životní styl. (Publikováno 4.duben 2009)

Další články ze série: Káva 

  • Drogový problém číslo jedna - Káva
  • Kofein
Hormon, který umožňuje tělesným tkáním přeměnit cukr z krve na energii, spíše než využívat existující tuk pro energii.

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Navigace

Nejnovější
Nejnovější příspěvky
Nejnovější videa
Přednáškové akce
Sledujte nás na Facebooku
Zdraví
Články
NEWSTART - Osm zákonů zdraví
Alkohol pod lupou
Excitotoxiny
Káva
Kontroverzní mléko
Maso a Bible
Rafinované potraviny
Vegetariánský životní styl
Videa
Život v celé své kráse
Pokrm k zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
prof. John Scharffenberg v Brně
Klub zdraví
Zdravý talíř
Recepty
Snídaně
Polévky
Obědy
Dezerty
Pomocníci
Užitečné grafy a tabulky
Bible a víra
Články
Je Bible pravdivá?
Pochopení Bible
Kdo je Ježíš?
Desatero přikázání
Původ zla
Boží plán na odstranění hříchu
Příběh evangelia
Křesťanský život
Duchovní dary
Den odpočinku
Náboženské směry
Uctívání slunce
Babylonské náboženství
Pohanství a katolicismus
Pokřtěné pohanské svátky
Sionismus
Druhý příchod Ježíše Krista
Milénium pokoje
Co se děje po smrti?
Videa
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Cyklus biblických zamyšlení
Ellen Whiteová a její kritici
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Nepřátelství
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
K zamyšlení
Pochopte souvislosti světových událostí
Poznat Boha
Sedmý den
Totální Útok
Tváře milosti
Úplná proměna
Události posledních dní
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Zjevení pro dnešek
Živý oheň (Věčné evangelium)
Životní příběhy
Bible Online
Koupit Bibli
Biblické lekce
Evoluce vs Stvoření
Články
Podstata sporu
Zapsáno v kamenech
Fosilní záznam
Od stvoření k obnově
Původ života a rozmanitosti
Videa
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
K zamyšlení
Nebezpečí hudby, filmů a her
Duchovní hudba
Články
Filmový a herní průmysl
Hudební průmysl
Videa
Proroctví a světové události
Články
7 posledních ran
Identifikace Antikrista
Vpřed k Nedělnímu zákonu
Videa
Co nového profesore?
Zprávy ze světa
Papežství naplňuje proroctví
Reformace
Velký spor věků
Články
Reformace
Příběhy reformace
Katolické koncily
Videa
Oživení reformace
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Kořeny víry
Strážci pravdy
Putování reformací
Láska a partnerství
Články
Videa
Knihy ZDARMA
Videa
Přehled videí
Nejnovější videa
Seznamy videí
Série přednášek
500 let reformace: u cíle nebo u konce?
Bez obav do blízkých událostí
Biblická kázání
Biblické odpovědi
Boží Trojice
Budoucnost Evropy
Cliff! - Filozofie pro dnešek
Co nového profesore?
Cyklus biblických zamyšlení
Cukrovka a Rakovina
Ellen Whiteová a její kritici
Genesis Konflikt CZ
Genesis Konflikt SK
Hledání pravdy
Hleďte vzhůru
Ježíš: Tvá naděje
Klub zdraví
Konflikt myšlení
Kristus: naše Spravedlnost
Kroky k osobnímu oživení
Manželství, Posvěcení a Bible
Misie v Bangladéši
Modlitební seminář
Odlesky naděje
Opravdové křesťanství
Opravování Trhlin
Oživení reformace
Papežství naplňuje proroctví
Pochopte souvislosti světových událostí
Pokrm k zamyšlení
Poznat Boha
prof. John Scharffenberg v Brně
Putování reformací
Sedmý den
Strážci pravdy
Totální Útok
Tváře milosti
Události posledních dní
Úplná proměna
Valdenští - Zpět do budoucnosti?
Věrné správcovství
Vykopávání minulosti
Walter Veith v Loma Lindě
Zdalipak věda ví
Zjevení pro dnešek
Zprávy ze světa
Životní příběhy
Život v celé své kráse
Živý oheň (Věčné evangelium)
Audio
Přednáškové akce
Info

Nejnovější videa

Translate »