Dnešní bestselery jako například Šifra mistra Leonarda nám říkají, že křesťané v raných dobách záměrně vybírali knihy Bible na základě svých politických úmyslů. Zbytek knih, jak se říká, měl být zničen, avšak zachránilo se několik kopií a takto šťastně vyvázly jako “ztracené knihy“. Avšak tento scénář je naprosto nepravdivý.
Církev věří, že židovští a křesťanští spisovatelé byli vedeni Duchem svatým (jak říká 2. Petrova 1:20-21) při výběru Písem, které se staly Starým a Novým zákonem. Mimo toto vedení, zde byly i další faktory, které pomohly rozpoznat pravost knih:
- Kniha musela být napsána prorokem (někdo s darem proroctví, jako například David, Šalomoun, Ezdráš…) či apoštolem (někdo kdo opravdu svědčil o vzkříšení Krista). Kniha by tak měla stejnou autenticitu a autoritu, jako měl autor.
-
Raní církevní otcové jako byl Polykarp, Justin Mučedník, Tertullianus, Origen, Eusebius, Atanáš, Jeroným a Augustin, vedli pomalý opatrný proces přijmutí knihy jako Písma. Což je v protikladu s populárními bestselery (jako Šifra mistra Leonarda). Na žádném církevním setkání se nestalo, že by Písma byla autokraticky zvolena a poté vnucena zbytku církve. Přečtěte si co o pravosti Starého zákona říká starodávný teolog Josephus.
Knihy, patřící do Bible, byly ustanoveny dlouhým a nepřetržitým užíváním jak vedoucích tak členů. Mnoho knih bylo přijato díky velkému vlivu, jaký se ukázalo, že měly, na životy lidí. Některé knihy byly přijaty, protože sami členové církve svědčili, jak Bůh použil danou knihu, aby k sobě přitáhl mnohé a změnil jejich životy.
- Mnoho knih bylo zamítnuto, protože podporovaly pohanské učení prohlášené ranou církví za nebiblické. Mnohé učily podivné doktríny, které vyzdvihovaly koncept spasení skrze “skryté vědění”. Některé knihy učily, že Kristus nebyl ve skutečnosti člověk, a že nezemřel na kříži. Takové knihy nemohly být církví přijaty, jelikož byly v rozporu s důkazy.
Sbory v raných dobách si předávaly teologické dopisy, které sloužily k vyučování. Ačkoliv některé z těchto dopisů byly od apoštolů, velmi často kolovaly také falešné dopisy:
Apoštol Pavel zpozoroval, že se nepřítel spasení snaží zmást věřící falešným učením (2. Tes 2:7-8).
Církev se o u knihy ptala na 5 hlavních otázek, při stanovování její pravosti jako Písma:
- Je v knize napsáno “tak praví Pán”? (Promlouvá v této knize přímo Bůh?)
- Byla napsána prorokem či apoštolem (nebo těmi, kteří tvrdili, že jsou inspirováni)?
- Byla přijata a rozsáhle používána církevním společenstvím?
- Měnila životy lidí a přiváděla lidi k poznání Krista a spasení?
- Souhlasilo její učení s ostatním již ustanoveným Písmem?
Jedním z důležitých faktorů ke stanovení zahrnutí knihy do kánonu je její shoda s ostatními knihami. Bible nemůže sama sobě odporovat. Pokud by to tak bylo, nemohla by být důvěryhodná. Jedním ze základních principů při studiu Bible je být schopen věřit, že Bible je soudržná kniha, která sama sobě neodporuje.
44 autorů, kteří Bibli napsali v průběhu 1500 let, si vzájemně neodporovalo. To samo o sobě je jedním ze zázraků Slova. Jakákoliv jiná kniha napsaná v průběhu stejného časového období by musela být velmi ořezána, aby se dosáhlo takovéto soudržnosti a návaznosti.
Kdokoliv kdo navrhuje, že nějaká další kniha by měla být přidána do kánonu Bible, musí si být jistý, že tato nová kniha potvrzuje již existující informace a zachovává soudržnost a návaznost Bible.
Pojďme použít těchto pět výše zmíněných zkoušek na dvě populární pseudepigrafické knihy, na Tomášovo evangelium a Jidášovo evangelium.
Vrátit se zpět do článku Ztracené knihy Bible.
Pokud se Vám tento článek líbil, sdílejte ho s někým z Vašich přátel. Pokud se chcete dozvědět více, sledujte naše videa, poslouchejte audio knihovnu, nebo navštivte náš eshop.
i. “How were the books of the Bible chosen?” from Biblica Online
Autor:
Keith King – spisovatel na volné noze z Kanady (Okanagan in BC)
Publikováno 12. srpen,2009 – Amazing Discoveries (Kanada)
Další články ze série: Pochopení Bible
POŽADAVKY – Následovníci museli mít čas k usilování a začlenění tohoto zvláštního vědění. Gramotnost byla také k užitku.
DŮRAZ – Gnosticismus vysvětloval lidem světové strádání a lidské city, tak, že k nám vlastně nepatří, avšak na druhou stranu ujišťoval, že spása je v jejich síle.
Tato definice je výňatek z Which Group Do You Fall Under Today? (Do které skupiny v současné době spadáš ty?) od Troye Brookse
Komentujte