Fosílie dinosaurů se používají jako důkaz pro podporu evoluční teorie. Nicméně, když se podíváme blíže, můžeme vidět, že fosilní záznam ve skutečnosti podporuje kreacionistickou perspektivu.
Dinosauři a potopa
Dinosauři byli pohřbeni velmi rychle. Někdy se nacházejí v relativně velkých počtech a většinou jsou v poloze, ve které mnozí jakoby ukazovali jasnou orientaci ve směru proudu. Vědci to vysvětlují tím, že tito tvorové žili v údolních nivách, které bývaly periodicky zaplavovány.
Avšak tato ložiska fosílií se táhnou často v oblastech o rozloze tisíců čtverečních kilometrů, což by neodpovídalo takové představě.
Navíc byli někteří dinosauři nalezeni v mořských nánosech, což naznačuje, že byli odneseni do moře. Nedávno byl ve Velké Británii v mořských nánosech nalezen exemplář Scelidosaura, dokonce i s velmi dobře zachovalou kožní tkání, spolu s výtrusy řas a škeblí.1
Dinosauři ve fosilních záznamech
Nejtěžší dinosaurus v záznamu je Argentinosaurus s odhadovanou vahou 100 tun. Nebyl však největší, protože bylo zjištěno, že některé exempláře sauropodů mohly být dlouhé 50 metrů a vestoje i 14 metrů vysoké. Tato zvířata však nevykazují stopy evoluce a ve skutečnosti jsou v tomto směru jedním z velkých problémů, protože zvířata tak pozoruhodné rozmanitosti ve velikosti i tvaru by musela mít rozpoznatelnou vývojovou linii.
V Argentině byl nalezen také velký počet dinosauřích vajec, a to zřejmě vajec těchto velkých tvorů, což se vysvětluje jako dinosauří „jesle“, ale opět i tato dobře zachovalá vejce byla rychle pohřbena nánosem při záplavě.2
Chiappe, jeden z vedoucích pracovníků týmu a hlavní autor článku uveřejněného v časopise Nature o těchto vejcích řekl:
Dinosauři a ptáci
Někteří vědci říkají, že dinosauři nevyhynuli, ale dále žijí v podobě dnešních ptáků. Vývoj ptáků je sledován až k dinosaurům, ale s touto domněnkou jsou také velké problémy. Pernatý dinosaurus Archeopteryx se podobá Compsognathovi, malému dinosaurovi ze skupiny coerulosaurů a jedinou odlišností, která jej spojuje s ptáky je jeho peří, což bylo v literatuře zpochybňováno. Kromě sporného bodu, který se týká peří jako spojovacího faktoru, jsou zde ještě další problémy, které popírají linii spojující dinosaury s ptáky.
U ptáků je ve srovnání s dinosaury rozdíl v embryonálním vývoji prstů, což naznačuje, že je „téměř nemožné“, aby byli příbuzní.4 Navíc je nemožné si představit, jak by se vakovité plíce dinosaurů mohly vývojem změnit na velmi složité ptačí plíce s jejich průtočným systémem a protiproudovou výměnou kyslíku. Tým vedený Johnem Rubenem z Oregon State University analyzoval hlavní rysy Sinosauropteryxe (tzv. pernatého dinosaura) a dospěl k závěru, že „měchovité plíce se nemohly vyvinout ve vysoce výkonné plíce moderních ptáků“.5
Nikdo nepopírá, že záplavy a fosílie jsou od sebe neoddělitelné, ale pokud by byl dávný svět zničený potopou, zničily by se tak i samotné základy evoluční teorie, která na fosílie nahlíží jako na důkaz dlouhodobého vývoje živých bytostí. Ovšem jsou to právě fosílie, které dokazují, že ptáci nejsou ve skutečnosti příbuzní s dinosaury.
ODKAZY:
1 MARTILL, D. M. / BATTEN, D. J. / LOYDELL, D. K. A new specimen of the thyreophram dinosaur (srovnej s Scelidosaurus with soft tissue preservation). In Palaentology. 2000, sv. 43, s. 549–559.
2 CHIAPPE, L. a kol. Sauropod dinosaur embryos from the late Cretaceous of Patagonia. In Nature. 1998, sv. 396, č. 6708, s. 258–61.
3 25. května 2000 >http://www.canoe.com/CNEWSScienceArchive/981117_dinosaurs.html>
4 BURKE, A. C. / FEDUCCIA, A. Developmental patterns and the identifi cation of homologies in the avian hand. In Science. 1997, sv. 278, č. 5338, s. 666–668. (Je zde uvedeno stanovisko Richarda Hinchliffa publikované v témže vydání: „The forward march of the bird-dinosaur halted“ s. 596–597)
5 GIBBONS, A. Lung fossils suggest dinos breathed in cold blood. In Science. listopad 1997, sv. 278, č. 5341, s. 1129– 1130. Rubensův článek byl publikován v témž čísle: „Lung ventilation in theropod dinosaurs and early birds“, s. 1267– 1270.
AUTOR:
Tento článek je převzatý z knihy Genesis konflikt od prof. Waltera J. Veitha, doktora zoologie, mezinárodně uznávaného vědce, přednášejícího v mnoha zemích Afriky, Evropy, Ameriky a Austrálie. Profesor Veith věří, že evoluce neposkytuje uspokojivé vysvětlení našeho původu. Jeho kniha Genesis konflikt, stejně tak i série videí, která předkládá myšlenky z této knihy, jsou k dispozici v našem eshopu (nebo ZDARMA ke shlédnutí).
Prof. Dr. Veith v této knize prezentuje své studium původu života. Jeho přírodovědecká vášeň ho přivedla k radikálnímu životnímu přehodnocení jeho dřívějšího evolučního pohledu na svět. Upozorňuje na mnohé omyly i neznalost mnoha důležitých objevů. Mýty v dané oblasti systematicky vyvrací a nahrazuje alternativou kreacionistického výkladu přírodních jevů.
Další články ze série: Fosilní záznam
- Fosilní záznam
- Uspořádání fosilního záznamu
- Evoluce Koně
- Evoluční posloupnosti
- Superrychlá evoluce
- Fosílie jako důkaz potopy
- Fosilní stopy
- Dinosauři a potopa
- Zkamenělé stromy
- Biblická potopa
- Důvody zániku
- Co říkají fosilní útesy?
- Rychlost růstu korálových útesů
- Svět po potopě
- Evoluce člověka
- Nesprávné předpoklady datovacích metod C-14
Komentujte