Mnoho lidí neví o lunárních sobotách téměř nic, i když v dnešní době se o nich mluví docela často. Používá se každý myslitelný argument, aby nás přesvědčil o jejich platnosti.
Tento koncept pochoduje po mnohých sborech, které zachovávají sobotu, a způsobuje zde zmatek a pochyby, které nabývají na síle. Jaká je pravda o lunárních sobotách?
Je mojí touhou přinést do tohoto tématu jednoduchou, čistou a logickou pravdu. Doufám, že vás tak posilním ve víře v biblický základ pro zachovávání pravého sedmého dne, biblického dne odpočinku, který Bůh lidstvu dal při stvoření světa.
Lunární soboty jsou v naprostém rozporu se sedmidenním cyklem, který nám Bůh při stvoření dal. Koncept lunárních sobot používá měsíc ke stanovení, kdy týden začíná a končí. V tomto případě může sobota začínat kterýkoliv den týdne. Měsíc vykoná kompletní oběh kolem Země jednou za 29,5 dní (přesně 29,530588). Jelikož nemůžeme den rozdělit na polovinu, znamená to, že některé měsíce budou mít 29 dní a jiné 30 dní. Představte si ten zmatek. Z tohoto důvodu nemůže být sedmidenní cyklus vázán na měsíc. Aby mohl být sedmidenní cyklus vázán na měsíc, musel by oběh měsíce kolem země trvat 28 dní. Tento fakt je v konceptu lunárních sobot řešen tím, že cyklus pro každý nový lunární měsíc začne prvním půlměsícem.
Naproti tomu, Bůh to pro nás vymyslel jednoduše:
Šest dní práce
Bůh stvořil týden, který se skládá z šesti pracovních dní, po kterých následuje sobota, poté opět 6 pracovních dní, další sobota, a tak dále. Za 28 dní máme tedy 4 soboty. Pokud bychom následovali cyklus oběhu měsíce, museli bychom v některých měsících pracovat sedm či 8 dní, než by následovala sobota. To je však v naprostém protikladu s Božím přikázáním, tedy že “šest dní budeš pracovat”.
Sedmý den
Kniha Leviticus nám dělá jasno v tom, že Bůh ustanovil sedmidenní týden se sobotou na konci. Sedm krát sedm je 49. To znamená, že den po sedmé sobotě je padesátý den. Pokud by po nás Bůh chtěl abychom zachovávali lunární soboty, nedávala by tato pasáž z Písma smysl.
Ve skutečnosti je Bible celkem jasná v tom, že sobota je v pořadí sedmý den týdne. Bůh stvořil svět v šesti dnech a sedmého dne odpočinul. Požehnal sedmý den posvětil ho, a řekl nám abychom ho také my světili. Tento týdenní cyklus se nikdy nezměnil a nikdy se nezmění. Ustanovil jej Bůh. Jakmile jednou něco ustanoví Bůh, je tomu tak navždy.
Tento současný rozruch ohledně lunárních sobot má ve skutečnosti kořeny na počátku 20. století, kdy několik kritických učenců odmítlo biblický počátek soboty a místo navrhli, že její počátek se vztahuje k několika “zlým dnům” z babylonského kalendáře. To zmátlo mnohé upřímné věřící.
Počátek biblické soboty je rozhodně spojen se stvořitelským týdnem a je tak ustanovena samotným Bohem 3 dny poté co stvořil měsíc – ne sedm dní poté co stvořil měsíc nebo sedm dní po prvním dni v měsíci.
Sobota nemá nic společného s měsícem ani se sluncem. Je Božím památníkem stvoření. Je spojena s během času již od počátku. Pracuj šest dní a odpočívej v sobotu. Tento týdenní cyklus nebyl nikdy porušen. Nechť vás nikdo nesvede.
Svátky a slavnosti
Někteří by mohli namítnout, že sobota je součástí izraelských svátků, ale tak to není. Sobota byla člověku dána dlouho předtím než byly dány Izraelcům svátky. Ve skutečnosti Bible jasně říká, abychom si nepletli sobotu se svátky:
Mimo to v “Hospodinových sobotách” neměla být vykonávána žádná práce. Avšak o “svátečních sobotách” neměla být vykonávána pouze všední práce:
Rád bych, aby jedna věc byla jasná: Nesoudím ty, kteří vidí sobotu jinak. Jsem si jistý, že jejich pohnutky jsou dobré. Buďte si však jisti, že existuje pouze jediná pravá sobota, která ukončuje každých šest dní práce.
Tento týdenní cyklus, zřízený po šesti dnech od počátku samotným Bohem Stvořitelem, se od svého vzniku nikdy nezměnil.
Autor:
Další články ze série: Den odpočinku
- Sobota - "Dne sedmého odpočinutí jest"
- Královská pečeť
- Ježíš a sobota
- Učedníci a sobota
- Koloským 2 a sobota
- 8 textů o sobotě
- Stvoření a sobota
- Týdenní cyklus
- Byl první týden doslovných 7 dní?
- Nastala změna týdne?
- A co lunární soboty?
- Proč neděle?
- Konstantin a změna soboty
- Vzkříšení v neděli
- Prohlášení denominací
- Vychloubání římské církve o neděli
- Nejčastější otázky o sobotě
- Jak, kdy a proč byl den odpočinku přesunut ze soboty na neděli?
Komentujte